11. ročník předvánoční oddílové soutěže O perníkovou chaloupku 2019

V sobotu dne 07.12.2019 se na naší stěně Rajče uskutečnily tradiční oddílové závody v lezení na obtížnost O perníkovou chaloupku 2019. Tentokráte se jich zúčastnilo rekordních 139 dětí. Stejně jako loni proběhl také závod rodičů, který přitáhl 7 žen a 18 mužů, kteří za velkého fandění publika zkoušeli své síly na závodních cestách. Velké poděkování patří všem oddílovým trenérům i rodičům, kteří se do přípravy akce aktivně zapojili. Jednotlivé cesty na závody (celkem 14) vybral a připravil tým trenérů a starších dětí pod vedením Silvy Rajfové.

Startovní pole jsme rozdělili do 10 kategorií – 4, tzv. závodnické, (Z1 – Z3) pro děti, které se pravidelně účastní závodů a dalších 6 (N1 – N4), tzv. hobby, pro ty ostatní, které závodí příležitostně nebo vůbec. Závodění si mohly vyzkoušet všechny děti, včetně těch, které se k nám přidaly během posledních týdnů. V každé kategorií dětí lezly tři cesty. Konečné pořadí určoval součet výsledků z jednotlivých cest.

Vzhledem k četným dotazům rád bych zde vysvětlil všem zainteresovaným, že bohužel neexistuje ideální způsob rozdělení děti do jednotlivých kategorií a tyto závody pořádáme mezi jinými i proto, abychom si také i my udělali obrázek o aktuální výkonnosti děti. Také neexistuje ideální způsob hodnocení výsledků a my jsme použili následující model. Představme si, že v některé kategorií je 8 závodníků a např. na cestě č.3 jeden z nich dolezl až na vrchol (TOP), druhý skončil dva chyty pod nim a další tři o čtyři chyty níž. Zbývající skončili ještě níž na různých chytech. Závodník, který dolezl na TOP, obsadil tedy na této cestě 1. místo a obdrží 1 bod. Ten, co skončil o dva chyty níž, byl 2. a obdrží 2 body. Další tři závodnici, co skončili na stejném místě stěny, obsadili tedy 3. až 5. místo a body pro ně se vypočítají jako aritmetický průměr těchto míst: 3 + 4 + 5 = 12 : 3 = 4. Každý z nich si tedy do výsledkové tabulky připíše 4 body. Další závodnici obdrží dle dosažené výšky na cestě 6, 7 a 8 bodů. Body z jednotlivých cest se sčítají a celkově vítězí závodník, který jich shromáždí nejméně (má tedy nejvíce dobrých umístění). Pokud byste někdo přišel na něco jiného v oblastí organizace závodu, rádi to prodiskutujeme. A nyní už o samotném průběhu závodů.

Vzhledem k počtu přihlášených nejmladší hobby kategorie N1 a N2 a nejstarší závodnickou Z3 jsme rozdělili na dívky a chlapce. V kategorii N1 (ročník 2011 a mladší) dívky ani po tři cestách se nerozřadily a tak jsme vyhlásili jen 1. (ty, které vylezly všechny cesty až na TOP – 11 holek) a 2. místo (zbývající). Mezi kluky situace byla obdobná – na 1. místě skončilo 5 borců :))). Mezi těmi trochu staršími dívkami v kategorii N2 (ročník 2009 – 2010) nejúspěšnější byla Elena Szendiuchová, 2. se umístila Elen Lachetová a 3. děleným místě skončily Gabča Gardoňová s Renatou Křížovou. Mezi kluky zvítězil Tomáš Petr, 2. byl Filip Ženatík a 3. Vašek Holub. V další kategorie N3 (ročník 2006 – 2008, nejpočetnější – 26 závodníků) nejlepší výkon podal Matyáš Srnský, 2. byl Štěpan Coufal a 3. Jirka Žák. V nejstarší hobby kategorií N4 (ročník 2005 a starší) zvítězila Lucka Fialová, 2. skončil Tomáš Matějka a 3. byl Vítek Pečenka.

I mezi závodníky to bylo velmi napínavé. V nejmladší kategorií Z1 startovaly děti 2010 a mladší. Mezi 10 závodníky na 1. místě skončili Mateo Bartoš, 2. byla Sára Marková a 3. místo obsadil Vintíř Langášek. V kategorií Z2 závodily už poněkud zkušenější děti (ročník 2008 – 2009). Zde na nejvyšší stupínek vystoupali spolu Dan Školář a Lenka Hamplová a 3. byl Petr Mynář. V elitní kategorií Z3 mezi dívkami nejúspěšnější byla Adéla Svobodová, hned za ní skončily 2. Maruška Provazníková a 3. Zuzka Plšková. Mezi kluky zvítězil Vilém Jančuš,  2. skončil Maty Kolařík a na 3. místě byl pak Vašek Jaroš.

A ještě krátce k napínavému a sledovanému závodu rodičů. Zúčastnění lezli 3 až 4 cesty a ty je dokonalé rozřadily. Mezi ženami závodilo 7 maminek. Mezi nimi vyhrála Petra Žáková, 2. skončila Zuzana Rozwałka a 3. Radka Koštířová. V kategorií mužů (18 účastníků) na nejvyšší stupínek vystoupal Petr Janačík, 2. skončil  Tomáš Kadlec a 3. Aleš Petr.

Máte-li zájem, můžete se podívat na podrobné výsledky závodu O perníkovou chaloupku 2019Všem zúčastněným děkujeme a doufáme, že i příští rok budou účastníky těchto závodů.