Kalendář závodů ve sportovním lezení 2024

V tomto článku přinášíme informace tykající se termínů závodů 1. a 2. ligy ČHS v roce 2024. Do kalendáře závodů budou pak průběžně doplňované i závody 3. ligy. Pravidla účastí se měnily jen minimálně. Zůstává povinnost závodní licence a platné zdravotní prohlídky. Mírně se zvýšilo startovné v závodech 2. ligy (na 500 Kč) a byl zakázán start zahraničních závodníků v závodech všech úrovní (kromě osob s povolením pobytu v ČR). Na závodech 2. ligy jsou sloučené kategorie U18 a U20. Je také doporučeno, aby na závody 3. ligy se nehlásili účastnici závodů 1. ligy. Tento rok je rokem přechodným a zároveň přípravným – velké změny nás čekají v roce 2025. Kromě toho zde můžete najit seznam závodů v zahraničí pro kategorie U10 – U14, jichž se také plánujeme zúčastnit.

V tomto roce nás v rámci Českého poháru (dospělí a mládež U16-U20) s jistotou čekají tři závody v každé disciplíně: obtížnost (O), boulder (B), rychlost (R). Jedinou neznámou je prozatím termín konání Mistrovství ČR v boulderu, které se tentokrát přesune z tradičního náměstí ve Slaném do Liberce. Kalendář doplňuje také open závod Cena horolezeckého festivalu, který není součástí Českého poháru.

 

V rámci Českého poháru U14 (kategorie U10–U14) bude ve všech disciplínách o jeden závod více. Stejně jako u výše zmíněných kategorií zůstává i zde termín a místo konání MČR v boulderingu otevřený.

 

Zkušenější dětí z výše uvedených kategorii se budou také účastnit vybraných závodů v zahraničí (Rakousko).

 

Počet závodů ve 2. lize se tento rok významně zvýší. Bude se konat 6 závodů v lezení na obtížnost a dokonce 10 bouldrových. Pro celkové pořadí se bude odečítat nejhorší dosažený výsledek. Vzhledem k počtu závodů, jejích, někdy vzdálených, míst konání a také vzhledem k tomu, že termíny některých závodů bohužel kolidují se závody 1. ligy, nebudeme se účastnit všech níže uvedených závodů.

 

Kalendář je postupně doplňován o oblastní závody 3. ligy, které jsou určené pro všechny začínající mladé lezce. Zde bychom rádi, aby závodů vypsaných v blízkém okolí (viz níže) se účastnil co největší počet našich členů, kteří standardně se neúčastní soutěží vyšších kategorií.