Vybavení mladého lezce

Vybavení mladého lezce

Na této stránce najdete pár informací pro rodiče dětí, které s lezením zrovna začínají.

Ze začátku, pokud nemáte jistotu, že dítě bude lezení bavit, nepotřebujete téměř nic. Základní vybavení jako sedák a lezečky lze v omezeném rozsahu zapůjčit v oddílu před každým tréninkem. Na druhou stranu, zejména lezečky je lepší mít vlastní, přece jen se pak lépe leze.

vybaveni-lezcePokud se dítě bude lezení věnovat, doporučujeme pořízení následujícího vybavení:

  • úvazek (buď sedací – tzv. sedák nebo kombinovaný)
  • pytlík na magnesium (tzv. maglajz pytlík)
  • magnesium (tedy maglajz :-))
  • lezečky
  • vhodná je také expreska (dvě karabiny propojené speciálně sešitým popruhem) – slouží k výuce sebejištění na laně (cvakání)

Není nutno pořizovat všechno naráz, celkové náklady vystoupají do výše kolem 3.000 Kč. Každý větší nákup doporučujeme konzultovat s trenéry (zejména pokud se jedná o boty nebo úvazek). Potřebné věci lze zakoupit v prodejnách s outdoorovým vybavením, případně přes internet. My doporučujeme obchod Moravia Outdoor, Orlí 27, kde Vám dobře poradí a členové našeho oddílu mohou získat příjemnou slevu (řekněte, že jste z Rocky Monkeys). Další možností je také koupě použitých věcí (převážně úvazky a lezečky, ze kterých děti vyrostly), nabídky většinou najdete na nástěnkách na lezeckých stěnách v Brně nebo i u násnabídky a poptávky soustřeďuje paní Lenka Růžíčková, 776 645 370, email: mru@volny.cz.

lezecky-detskeZávěrem ještě několik slov o klíčovém vybavení pro lezení – lezečkách, tedy botách pro lezení. Pokud dítě s lezením začíná, je zbytečné mu hned kupovat speciální lezečky (cca 1.000,- až 2.000,- Kč). Výrazně levnější alternativou jsou plátěné fotbalové kopačky. Kopačky je nutné lehce upravit – uřízněte špunty v přední polovině bot (nejlépe horkým nožem, lze také odbrousit bruskou).
Nikdy (!!!) nekupujte boty větší, než má dítě nohu. Lezečka musí sedět natěsno, jinak nemá lezec na stupech pocit jistoty a bude mu to klouzat.