10. ročník předvánoční oddílové soutěže O perníkovou chaloupku 2018

V předmikulášskou sobotu 08.12.2018 se na naší stěně Rajče uskutečnily tradiční oddílové závody v lezení na obtížnost O perníkovou chaloupku 2018. Tentokráte se jich zúčastnilo 114 dětí. Byly rozděleny do 8 skupin dle věku a výkonnosti. Stejně jako loni proběhl také závod rodičů, který přitáhl 6 žen a 13 mužů, kteří za velkého fandění publika zkoušeli své síly na závodních cestách. Velké poděkování patří všem oddílovým instruktorům i rodičům, kteří se do přípravy akce aktivně zapojili. Jednotlivé cesty na závody (celkem 14) vybral a připravil tým trenérů: sestry Silva a Lucka Rajfovy s pomoci našeho mladého lezce Ondry Bíny, Verča Demjanová, Mírek Hron a Andrzej Kurowski.

Startovní pole jsme rozdělili do 8 kategorií – 4, tzv. závodnické, (Z1 – Z4) pro děti, které se pravidelně účastní závodů a další 4 (N1 – N4), tzv. hobby, pro ty ostatní, které závodí příležitostně nebo vůbec. Závodění si mohly vyzkoušet všechny děti, včetně těch, které se k nám přidaly během posledních týdnů. V každé kategorií dětí lezly čtyři cesty. Konečné pořadí určoval součet výsledků z jednotlivých cest.

Vzhledem k četným dotazům rád bych zde vysvětlil všem zainteresovaným, že bohužel neexistuje ideální způsob rozdělení děti do jednotlivých kategorií a tyto závody pořádáme mezi jinými i proto, abychom si také i my udělali obrázek o aktuální výkonnosti děti. Také neexistuje ideální způsob hodnocení výsledků a my jsme použili následující model. Představme si, že v některé kategorií je 8 závodníků a např. na cestě č.3 jeden z nich dolezl až na vrchol (TOP), druhý skončil dva chyty pod nim a další tři o čtyři chyty níž. Zbývající skončili ještě níž na různých chytech. Závodník, který dolezl na TOP, obsadil tedy na této cestě 1. místo a obdrží 1 bod. Ten, co skončil o dva chyty níž, byl 2. a obdrží 2 body. Další tři závodnici, co skončili na stejném místě stěny, obsadili tedy 3. až 5. místo a body pro ně se vypočítají jako aritmetický průměr těchto míst: 3 + 4 + 5 = 12 : 3 = 4. Každý z nich si tedy do výsledkové tabulky připíše 4 body. Další závodnici obdrží dle dosažené výšky na cestě 6, 7 a 8 bodů. Body z jednotlivých cest se sčítají a celkově vítězí závodník, který jich shromáždí nejméně (má tedy nejvíce dobrých umístění). Pokud byste někdo přišel na něco jiného v oblastí organizace závodu, rádi to prodiskutujeme. A nyní už o samotném průběhu závodů.

V nejmladší hobby kategorií N1 (ročník 2010 a mladší) zvítězil Vintíř Langášek, 2. byla Sára Marková a 3. Vašek Holub. Mezi těmi trochu staršími N2 (ročník 2008 – 2009) nejúspěšnější byl Max Mayer, 2. skončil Adam Pečenka a 3. Aneta Kalvodová. V další kategorie N3 (ročník 2005 – 2007, nejpočetnější – 26 závodníků) nejlepší výkon podala Lucka Fialová, 2. byl Vojta Holub a 3. Tomáš Matějka. V nejstarší hobby kategorií N4 (ročník 2004 a starší) zvítězil David Peřina, 2. skončila Markéta Grosmanová a 3. byla Ela Vedrová.

I mezi závodníky to bylo velmi napínavé. V nejmladší kategorií Z1 startovaly děti 2009 a mladší. Mezi 9 závodníky na 1. místě skončili Dan Školář, 2. byl Mateo Bartoš a 3. místo obsadila Gabča Brzobohatá. V kategorií Z2 závodily už poněkud zkušenější děti (ročník 2007 – 2008). Zde na nejvyšší stupínek vystoupali spolu Adéla Svobodová a Vašek Jaroš a 3. byla Majda Plchová. Další elitní kategorií Z3 tvořili ostřílení závodnici. Tentokráte mezi nimi nejúspěšnější byla Valča Pařilová. Na bedně jí společnost dělali Lukáš Gruber a Vilda Jančuš (2. a 3. místo.). Nejstarší závodnická kategorie Z4 byla obsazená jen 4 závodníky. Po výborném výkonu zvítězila Klára Mullerová, 2. skončila Tina Bartoňková a na 3. místě byl pak Michal Šrámek.

A ještě krátce k napínavému a sledovanému závodu rodičů. Zúčastnění lezli 2 až 3 cesty a ty je dokonalé rozřadily. Mezi ženami závodilo 6 maminek. Mezi nimi vyhrála Petra Žáková, 2. skončila Romana Bernátová a 3. Markéta Kalvodová. V kategorií mužů (11 účastníků) na nejvyšší stupínek vystoupal Mirek Hron, 2. skončil  Petr Janačík a 3. Tomáš Kadlec.

Závodů se bohužel neúčastnila oddílová špička, která ve stejném termínu soupeřila na Mistrovství ČR v boulderingu

Máte-li zájem, můžete se podívat na podrobné výsledky závodu O perníkovou chaloupku 2018Všem zúčastněným děkujeme a doufáme, že i příští rok budou účastníky těchto závodů.