Soustředění Osp 2023 (Slovinsko)

Během podzimních prázdnin, ve dnech 24. až 29. října, skupina 14 mladých členů našeho oddílu doprovázená 4 trenéry pobývala na tradičním podzimním výběrovém soustředění ve světoznámé lezecké oblasti Osp. Jako vždy jsme byli ubytování v hostelu Xaxid ve vesnici Zazid, situované centrálně vůči okolním lezeckým oblastem. Počasí, dle předpovědí, mělo být tragické, ale nakonec nebylo to tak špatné. Sice tu a onde poprchávalo, ale v převislých stěnách se lézt dalo, až na pátek, když opravdu lilo a lilo (zejména dopoledne). Kdo tedy vyrazil za „sluníčkem a lezením v teple“ do Slovinska?

  • Holky: Karolína Grosmanová, Elen Lachetová, Valerie Pařilová, Klára Plchová, Zuzana Plšková, Sabina Skoupá, Kateřina Stříbrná, Adéla Svobodová a Adéla Vaverková;
  • Kluci: Lukáš Gruber, Antonín Huťa, Petr Mynář, David Peřina a Vala Jindřich
  • Dospěláci: Jana Cinková, Hana Hřebenářová, Andrzej Kurowski a Lenka Růžičková

Z Brna jsme vyjížděli v úterý a na večer dorazili do našeho hostelu Xaxid v obci Zazid. Ve středu se dětí rozlézaly na skalách Miša Peči. Na stejné místo jsme se vrátili i následující den. V pátek jsme měli odpočinkový den. Jeli jsme na zmrzlinu do městečka Muggia v Itálií a pak, odpoledne, když srážky ustaly, jsme se byli podívat na jeskyni v masivu Miša Peč. Obvykle toto místo je úplně bez vody, ale v důsledku dlouhodobých dešťů, podzemní říčka se vylila na povrch a vytvořila zde jezírko, ve kterým se dětí s radosti vykoupaly

V sobotu se vyčasilo a naše výprava vyrazila poměrně brzo zpět do Miša Pečí, kde se dětí snažily dolézt své rozdělané projekty. Někteří lezli až do tmy, ale nakonec na večer jsme se všichni spokojení sešli na našem ubytku a další den dopoledne se vydali na cestu zpět domu.

A jak se tedy mládež činila? Výbornou formu předváděl David Peřina. Kromě mnohá docela pokročilých pokusů na cestách obtížnosti 8a – 8b, se mu povedlo vylézt celou cestu Albanski Konjak 8a+ (včetně 2. délky, až na topovou presku – stěna byla zatečená vodou). Jeho spolulezkyně Aďa Vaverková se činila na cestě Krvavica 7a. Výborný výkon podal také Jindra Vala, který po několika pokusech zdolal cestu Hobbit 7c. Velmi dobře se také prezentovali naši nejmladší členové: Peťa Mynář zdolal na OS cestu Albanski Konjak 7a (1. délka) a největším úspěchem Elen Lachetové bylo vylezení na 3. pokus cesty Sreča Vrtnice 7b (7a+?), (1. délka). Kromě toho padlo množství lehčích cest, na kterých získávali zkušenosti i mladší nebo méně protřeli skalním lezením členové naši výpravy. Celkově lze tedy náš pobyt hodnotit jako velmi úspěšný.