Soustředění Frankenjura 2020

Na druhou polovinu srpna jsme chystali výběrové oddílové soustředění v Ospu ve Slovinsku. Bohužel covidová situace způsobila zamezení možnosti vstupu do této destinace a tak jsme se na rychlo rozhodovali kam jet. Volba padla na německou Frankenjuru, jednu z vyhlášených evropských lezeckých oblasti, ve které jsme ještě nikdo nebyli. Leží na SV od Norimberku, podoba se Moravskému Krasu, ale rozlohou je podstatně větší. Vyrazili jsme ve 3 autech: 11 dětí a 4 dospěláci a strávili jsme zde v kempu Baerenschlucht fantastický týden od 16. do 23. 08.. Počasí nám celkem přálo a tak nezbývalo než lézt :).

Zakoupili jsme příslušné průvodce a šáhlo (teleskopická tyč pro cvakání 1. expresky – bezpečnost nade vše a s tím zde lezli téměř všichni) a vyrazili do skal. První den dopoledne jsme se rozlézali na skalách Eibenwande v oblasti Gosweinstein a na večer pak někteří pokusovali na stěně Puttlachtal přímo nad kempem.

Druhý den naši cílem byla stěna Kalte Wand v oblasti Wiesenttal. Zde dětí lezly cesty klasifikace až 6c+. K večeru pak zaútočily na rozdělané z minulého dne projekty na skalách nad kempem. Lukin Gruber a Kuba Skoupý zde úspěšně dolezli cestu Hitman (7c+/8a). Ve středu pak jsme se pohybovali ve vzdálenější oblasti: Oberstes Wiesenttal, kde jsme lezli na skalách Treunitzer Klettergarten. Zde se podařilo vylézt i cesty obtížnosti 7a.

Další den byl odpočinkový a my jsme se vydali na návštěvu překrásného historického města Bamberg – rozhodně stojí za vidění. Pátek pak byl poslední krásný den a my jsme ho strávili na skalách Intensivstation vzdálených cca 3 km od kempu. Tady se dětí vyřádily, některé lezly až do pozdního večera. Padly zde mezi jinými cesty German Olympic Team LA (7b+: Kája Grosmanová, Lukin Gruber, Sabča Skoupá), Holterdipolter (7a: více dětí) či Ma Cherie (7c+/8a: Lukin Gruber).

V sobotu nám počasí nepřálo. Celý den pršelo a tak jsme vyrazili na umělou stěnu ve Forchheimu, kde se lezlo na místní bouldrovce. V nedělí pak v 10 ráno jsme zahájili přesun zpět domu.

Soustředění je třeba hodnotit jako velmi vydařené po všech stránkách. Dětí zde vylezly spousty cest a všechny překonaly svoje maxima. Pobyt v kempu také neměl chybu a určitě se sem ještě vrátíme.