Hýbej sebou v době koronavirové

A už zase je to tady :(. Dle vládních nařízení a jejích následných interpretaci Českou unii sportu (ČUS) nesmíme na lezecké stěny a dokonce i venkovní trénink je omezen na 2 osoby.

Pokud byste ale měli chuť něco dělat (a to by bylo velmi vhodné, aby se nevytrácely výsledky Vaší dřívější práce), tak jsou tu minimálně dvě možnosti:

  1. trénink v domácím prostředí;
  2. trénink na workoutovém hřišti.

A ať cvičíte kdekoliv, nikdy nezapomínejte na rozcvičku a závěrečné protažení (však to znáte i z běžných tréninků). Jednotlivé cviky uvedené v následujících videích, si nejprve vyzkoušejte, abyste je dělali správně, ze začátku (pokud nebudete zvládat) je dělejte s přestávkami a až pak jděte do toho naplno 🙂

Doma je doma…

Čím začít? Samozřejmě rozcvičkou: švihadlo, poskoky na různé způsoby až do lehkého zadýchání. Potom můžeme pokračovat během v terénu (pokud ho máte poblíž), stačí cca 3-4 km. Není-li terén na dosah nebo není-li vhodné počasí, dobré jsou pak např. cviky s vysokou intenzitou (viz níže uvedené video). Slečna na úvodním screenu vypadá po jejich absolvování poněkud zvadle. To je výzva, co? Dáte to??? Samozřejmě v jednom tahu a bez šizení. Když se Vám to konečně podaří, dejte nám vědět (mail nebo smska). Jsme hodně zvědaví, kolik z Vás to dá – vyhlásíme ty úspěšné 🙂. A doufáme, že Vás bude hodně, co to zkusíte.

 

Po nich si dejte pauzu 15-20 minut a dále záleží jen Vás, co budete chtít posilovat nebo protahovat. Je zde na výběr např. posilování břišního svalstva (zase se slečnou a je to fakt dost náročné) nebo celkové posilování (pro slabší povahy), visy a shybování v různém provedení (pozor na správné provedení – ve videu od 120s) či cviky na zlepšení mobility kyčelních kloubů (velmi užitečná věc pro lezce). Další den můžete vyzkoušet některou z jógových sestav pro lezce. Najdete je po zadání ve vyhledavači hesla: „yoga for climbers epictv„. Na výběr bude cca 10 videi, které Vám rozhodně pomohou při provádění jednotlivých cviků. Cviky obden střídejte.

Není nad workout…

Workout znamená cvičení venku. Můžete samozřejmě jít do přírody a tam si zacvičit, ale lepší alternativou se zdají být workoutové hřiště, které obvykle nabízí různé typy „mučících nástrojů„. Jsou tam obvykle hrazdy, bradla, lavičky, balanční plošiny atd.. Máte-li ve své výbavě gumový expandér (vřelé doporučujeme), tak Vám určitě ulehčí mnoho cviků. Pro Vaše začátky na takovém hřišti Vám může pomoci toto video.

Kde je v Brně najdeme? Zadáte-li do vyhledavače heslo „workout Brno„, tak alespoň v Googlu se objeví mapka s jejích umístěním. Rozkliknete-li si jí a zvětšíte, zjistíte, že jich není málo. Pravda, na obrovské většině z nich jsem nebyl, tak můžete vyzkoušet, jak to tam vypadá. Já používám to poblíž mého bydliště. Je u konečné tramvaje č. 12 v Juliánově – Skatepark Bzzzukot. Má jednu velkou přednost: součástí areálu, kromě množství cvičebních pomůcek, je bouldrová stěnka. Nemá sice parametry žádné komerční stěny, ale unavit lezením se zde dá :). 

 

Tak tedy dost lenošení a hněte sebou :))). A pokud by někdo potřeboval pomoc nebo radu, jsme tu pro Vás a nějakou sestavu cviků, např. na týden, Vám můžeme poskytnout… Stačí se ozvat 🙂.

A kdyby jste si chtěli zlepšit náladu a připravit se na lepší časy, zhlédněte video z Mistrovství Rakouska 2020 v boulderingu, které se konalo zhruba před měsícem v Innsbrucku. Doufám, že Vás to bude správně motivovat – vždyť přece určitě byste chtěli lézt jako oni 🙂. Mimochodem, všimněte si, jak na jednom z finálových bouldrů některým borcům chyběla mobilita kyčelního kloubu :).

 

A kdyby Vám to bylo málo, tak ještě Mistrovství Rakouska 2020 v lezení na obtížnost.